میرسلیم: به شبهات ایجاد شده در خصوص شرایط بورس پاسخ دهید

به گزارش وبلاگ ساعت ورزشی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به وزیر امور مالی و دارایی خواهان شفاف سازی و پاسخگویی به شبهات ایجاد شده در خصوص سیاست های اتخاذ شده در بورس و تاثیر اقدامات مدیران بورس در تشدید فرایند نزولی بازار شد.

میرسلیم: به شبهات ایجاد شده در خصوص شرایط بورس پاسخ دهید

به گزارش وبلاگ ساعت ورزشی، در نامه مصطفی میرسلیم خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی آمده است:

جناب آقای دکتر فرهاد دژپسند

وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

با سلام،

بازار سهام (بورس) به شرایط اسفناکی مبتلا شده است و علی رغم وعده های متعدد مسئولان و متولیان امر، به صورت روزافزون با افت شاخص و از دست دادن ارزش رو به رو بوده و موجب خسران بزرگ مادی و معنوی در سطح ملی شده است.

در خصوص نوع عملکرد متولیان و تصمیمات و سیاست های اتخاذ شده در بورس و همچنین مقدار تأثیر اقدامات ضعیف و بعضا معکوس مدیران بورس در تشدید فرایند نزولی بازار سؤالات و شبهاتی مطرح شده است که احتیاج به شفاف سازی و پاسخگویی از طرف وزیر محترم اقتصاد و دارایی به عنوان متولی اصلی سازمان بورس دارد:

1- چرا راهکارهای مفیدی مانند عملیات بازارگردانی که یکی از پرسودترین بخش های بازارهای جهانی بورس است و باعث ثبات بازار و کاهش خطر سقوط می گردد با ارائۀ شیوه ها و دستورعمل های اشتباه به عملیاتی ضررده تبدیل شده که بالاجبار و به صورت حداقلی در حال اجراست، و چرا در اصلاح آیین نامه ها و ضوابط برای رونق و سودآوری آن تعلل می گردد؟

2- چرا در افزایش مقدار بازارگردانها که عامل ثبات بازار و جذب نقدینگی هستند تعلل می گردد؟

3- چرا در گسترش انتشار اوراق تبعی که عملیاتی بسیار مفید برای کاهش خطرپذیری بازار است تعلل شده و به صورت قطره چکانی در حال اجراست؟

4- چرا با عدم رعایت اصول عرضه و تقاضا در زمان افت بازار با فشار در عرضه های اول و صندوق ها و همچنین افزایش شناورسازی سهام شرکت های بورسی موجبات ریزش هرچه بیشتر بازار بوجود آمده است؟

5- چرا با اتخاذ تصمیم تحدید دامنه نوسان که قبلا نیز سابقۀ اجرای ناموفق داشته (در زمان مدیریت آقای عبده) باعث ایجاد صف های خرید و فروش و افزایش بار معاملات و در نتیجه کندی سامانه شده و این تجربه ناموفق دوباره تکرار شده است؟

6- چرا متولیان بورس با کاهش مقدار تخصیص اعتبار مشتریان حقوقی در زمان نزول بازار باعث کاهش تقاضا شده و خطرپذیری بازار را به سمت حقیقی ها منتقل کرده است؟

7- چرا اصلاح حجم مبنا که تصمیم درستی بوده و در دورۀ مدیریت قبل اتخاذ شده هنوز مسائلی دارد و در اصلاح آیین نامه ها تعلل شده است؟

8- چرا با اتخاذ فرایند اشتباه و اجباری باعث زیان دهی صندوق های با درآمد ثابت شده و این بخش بسیار مفید بازار را درگیر مسائل عدیده کرده است؟

9- چرا سازمان بورس در برخورد با فعالیت های مشکوک، غیر قابل توجیه و تخریب کنندۀ ثبات و جو روانی بازار از جمله افزایش غیر معقول ارزش برخی شرکت ها مانند بیمۀ پاسارگاد و همچنین عدم عرضۀ سهام برخی شرکت ها در اوج تقاضای بازار مانند شرکت پارس الکتریک تعلل کرده و می کند؟

10- چرا سازمان بورس نسبت به برخورد با فعالیت های مضر و مخرب صندوق های تثبیت و توسعۀ بازار تعلل ورزیده و در خصوص شفاف سازی نحوۀ عمکرد و انتشار صورت های اقتصادی از جمله ترازنامه و سود و زیان آنها اقدامی نکرده است؟

با تشکر

سید مصطفی میرسلیم

نمایندۀ مردم شریف تهران ، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "میرسلیم: به شبهات ایجاد شده در خصوص شرایط بورس پاسخ دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرسلیم: به شبهات ایجاد شده در خصوص شرایط بورس پاسخ دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید