نقض محکومیت حسام الدین آشنا در دیوان عالی کشور

به گزارش وبلاگ ساعت ورزشی، حسام الدین آشنا از نقض حکم محکومیت خود در دیوان عالی کشور اطلاع داد. جلسه دادگاه آشنا یکشنبه 2 آذر 1399 به عنوان متهم جرم سیاسی بابت دو مورد اتهام نشر اکاذیب با شکایت معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و همچنین شکایت سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه، در شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شده بود.

نقض محکومیت حسام الدین آشنا در دیوان عالی کشور

به گزارش وبلاگ ساعت ورزشی، حسام الدین آشنا در توییتر نوشت:

شعبه 47 دیوان عالی کشور محکومیت حسام الدین آشنا در شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران را نقض کرد. در وصف فعلی رأی فرجام خواسته از قابلیت ابرام برخوردار نیست. زیرا:

تحقق یک جرم سیاسی متوقف بر آن است که عناصر تشکیل دهنده آن جرم محقق شده باشد سپس با توجه به انگیزه مرتکب در دسته جرایم سیاسی قرار گیرد. در حالی که در پرونده حاضر چنین نیست.

زیرا اولاً: کمترین مصداق رکن مادی بزه نشر اکاذیب) اعم از رایانه ای وغیر رایانه ای(آن است که مطلب انتشار یافته از ویژگی یک گزاره خبری برخوردار بوده و کذب بودن آن به اثبات رسیده باشد و فرضیه تحلیلی ارائه شده در توئیت های مذکور از چنین ویژگی برخوردار نیست.

ثانیا: تحقق رکن روانی بزه مذکور نیز علاوه بر اراده آگاهانه مرتکب در انتشار مطلب مستلزم احراز قصد اضرار به غیر و تشویش اذهان عمومی و یا مقامات رسمی به عنوان سوء نیت خاص است که مندرجات پرونده محاکماتی و توجه به مدافعات صورت گرفته چنین چیزی را اثبات نمی کند.

و در رأی فرجام خواسته نیز هیچگونه استدلالی در تحقق این رکن از بزه ملاحظه نمی شود. بنا به مراتب مذکور و مستنداً به بند 4 قسمت ب ماده 469 قانون آیین دادرسی کیفری رأی فرجام خواسته نقض و رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض دادگاه محترم صادر کننده رأی منقوض محول می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نقض محکومیت حسام الدین آشنا در دیوان عالی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقض محکومیت حسام الدین آشنا در دیوان عالی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید