چرا دانمارکی ها شاد هستند

بر اساس بررسی ها و نظرسنجی های اجرا شده، کشور دانمارک که در منطقه اسکاندیناوی واقع شده است، به عنوان یکی از شادترین کشورهای دنیا انتخاب شده است. با خبرنگاران همراه باشید تا به برخی از دلایلی بپردازیم که نشان می دهد مردم دانمارک شاد هستند.

چرا دانمارکی ها شاد هستند

اگر از مردم بپرسید که به عقیده آنها مهمترین چیز در زندگی شان چیست؟ بسکمک از آنها، پاسخ خواهند داد: شادی. ممکن است اصلا برایمان جالب نباشد وقتی بدانیم، شاد بودن در زندگی به همان اندازه که با اهمیت است، به همان اندازه هم بدست آوردنش سخت باشد. همیشه می گویند که برای بدست آوردن هر چیز با ارزشی، باید تلاش کرد و مسلما شادی و نشاط نیز یک هدف با ارزش است.

شاد بودن به چه معناست؟

حال این پرسش مطرح است که شاد بودن واقعا به چه معناست که تا این حد و در طول تاریخ بشریت، همیشه برای انسان با اهمیت بوده است. این پرسش از آن جمله پرسش هایی است که نمی توان فقط یک پاسخ دقیق برای آن بیان نمود. فلاسفه یونان قدیم معتقد بودند شادی، در نتیجه قطع تعلقات و وابستگی ها به دنیا به وجود می آید و بدین معنی است که انسان هیچگاه نا امید نخواهد شد. امروزه مردم بیشتر بر این عقیده هستند که شادی وابسته به سلامت و تأمین مالی خود و وابستگان آنهاست. حتی تلاش هایی نیز برای اندازه گیری معیار شاد بودن اجرا شده است. به عنوان مثال، موسسه گالوپ (Gallop) این پرسش را برای مردم سراسر دنیا مطرح کرده که مثلا در روز قبل، چه احساساتی را تجربه کرده اند. سوالاتی مانند این مورد که آیا چیزی در روز گذشته یاد گرفته اید؟ در حقیقت برای مشخص این موضوع بود که مردم در زندگی هر روزه خود چه کاری انجام می دهند.

شادترین مکان روی زمین

فکر می کنید کدام کشور در مجموع معیارهای محاسبه شده برای شاد بودن مردم آن، در بالاترین سطح ارزیابی موسسه گالوپ قرار گرفته است؟ اگر خودتان شخصا فرد شادی هستید، ممکن است بگویید کشوری که در آن زندگی می کنید شادترین جای دنیاست یا ممکن است حدس بزنید که مثلا مردمانی که در کشورهای گرم و استوایی زندگی می کنند، به علت اینکه تمام پیرامون آنها را اقیانوس آبی و زیبا فراگرفته، شادترین مردم دنیا هستند. اگر شما این حدس ها را زده اید، باید بگوییم که اشتباه است و ممکن است از شنیدن پاسخ صحیح، متعجب شوید. شادترین کشور دنیا بر اساس این بررسی، کشور دانمارک یکی از کشورهای کوچک در منطقه اسکاندیناوی شناخته شده است.

چرا دانمارکی ها شادند؟

اگر چه موسسه گالوپ در نظرسنجی خود دقیقا معیارهای رضایت مردم را مشخص نکرده با اینحال حقایقی در مورد دانمارک وجود دارد که ممکن است دلایل مناسبی برای بالا بودن امتیاز نشاط در این کشور نسبت به سایر کشورهای دنیا باشد. یکی از این موارد، بالا بودن نرخ تولید ناخالص داخلی دانمارک است. در سال 2009، این نرخ برای دانمارک در حدود 68000 دلار بوده که از این حیث، در حدود 20000 دلار بالاتر از ایالات متحده بوده است. به علاوه، در زمان این نظرسنجی، نرخ بیکاری در این کشور فقط در حدود دو درصد بوده است. دارابودن ثروت، تنها معیار بالا بودن سطح شادی و نشاط در کشور دانمارک نیست. یک اقتصاد قوی در کنار امنیت سرمایه گذاری می تواند به کاهش سطح استرس منجر شده که این امر می تواند باعث بالارفتن روحیه عمومی در جامعه شود. بسکمک از ترس ها و نگرانی هایی که برای بسکمک از مردم در سایر کشورها وجود دارد، در دانمارک وجود ندارند. برای مثال، خدمات بهداشت و درمان و تحصیل، برای تمامی شهفرایندان کاملا رایگان است. دانشجویان دانشگاهها، تا زمان اتمام تحصیلات خود، از مقداری حقوق و هزینه تحصیل برخوردار هستند. اینها دو مورد دیگر از دلایل کاهش سطح نگرانی هستند که باعث ایجاد رضایت زیاد در جامعه دانمارک شده اند.

معیارهای فرهنگی

اضافه بر موارد گفته شده، معیارهای فرهنگی نیز تاثیر زیادی در مشخص سطح رضایت جامعه دارند. مثلا در بعضی از فرهنگ ها، به مقوله شادی و نشاط به آن گونه که در سایر کشورها ممکن است وجود داشته باشد، نگریسته نشود. در فرهنگ هایی که در آنها بدبینی رواج دارد، عموما به سوالات مرتبط با معیارهای شادی، پاسخ نه داده می شود که این می تواند باعث گمراه شدن راستا دستیابی به نتایج واقعی شود. در امتیاز بالایی که دانمارک برای سطح نشاط خود به دست آورده، عناصر فرهنگی نیز کاملا نقش داشته اند. پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که دانمارکی ها دید واقع بینانه و انتظارات و آرزوهای معقولی را برای آینده و زندگی خود متصور هستند. کار کریستنسن (Kaare Christensen) پژوهشگر دانمارکی معتقد است که مردم دانمارک به این دلیل رتبه بالایی را در سرانه شاد بودن در بین مردم دنیا بدست آورده اند که همیشه می خواهند از انتظارات و توقعات خود فراتر فرایند و این امکان برای آنها وجود دارد. به هر حال دلایل هر چه باشند، دانمارک عموما در رده های بالای فهرست شادترین مکان های زندگی بر روی کره خاکی قرار گرفته است. بر این اساس جامعه دانمارک مدلی را فراهم کرده تا به کمک آن بتوانیم در کشورهای محل زندگی خود شادتر زندگی کنیم. البته ممکن است مدل دانمارکی متناسب برای تمام کشورها نباشد اما اگر شادی و نشاط مهمترین چیز در زندگی است، پیرو آن بودن حتما ارزش بالایی خواهد داشت. منبع: buzzleمنبع: کجارو

به "چرا دانمارکی ها شاد هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دانمارکی ها شاد هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید